Europan Nederland

Overview Europan winners in the Netherlands since 1988

Search for names of winners

115
Europan round Name site Name winner(s) Prize
Europan 01 Amsterdam-Noord Caritasterrein Dietmar Prietl (A/1959), Gerhard Sacher (A/1959) Runner-Up
Europan 01 Arnhem Stadsblokken Pim Köther (NL/1959), Ton Salman (NL/1955) Prize
Europan 01 Arnhem Stadsblokken Johannes Fiedler, Jörids Tornquist Runner-Up
Europan 01 Arnhem Stadsblokken F.J.J.M. Sturkenboom (NL/1960) Runner-Up
Europan 01 Arnhem Stadsblokken S.Y. Metz (NL/1952), G.J. Rijnsdorp (NL/1953), C.D.P. Sprong (NL/1960) Runner-Up
Europan 01 Den Haag Ammunitiehaven C. Colombo (1959), L. Petrarca (1961) Prize
Europan 01 Den Haag Ammunitiehaven Charlotte ten Dijke (NL/1958), Bart Mispelblom Beyer (NL/1958), Alcuin Olthof (NL/1959), Gijs Tegelberg (NL/1956) Prize
Europan 01 Den Haag Ammunitiehaven Jaap Udema (NL/1961) Prize
Europan 01 Den Haag Ammunitiehaven E. van Rijn (NL/1962) Runner-Up
Europan 01 Vrije locatie / Free site H. Daridan (1958), I. Manescau (1958), F. Marzelle (1951), E. Steeg (1958) Prize
Europan 02 Apeldoorn Welgelegen Anne Mie Depuydt (F/1964) Runner-Up
Europan 02 Breda De Steenakker Endry van Velzen (NL/1961) Prize
Europan 02 Nijmegen De Hessenberg Bjarne Mastenbroek (NL/1964), Dick van Gameren (NL/1962) Prize
Europan 02 Nijmegen De Hessenberg Winfried van Zeeland (NL/1964) Prize
Europan 02 Zaanstad Zaanwerf Gerard Maccreanor (GB/1961), Richard Lavington (GB/1962) Prize
Europan 02 Zaanstad Zaanwerf Tania Concko (F/1959), Pierre Gautier (NL/1965) Prize
Europan 02 Zaanstad Zaanwerf Thomas Winkler (D/1958), Albert Blaumoser (D/1961) Runner-Up
Europan 02 Zaanstad Zaanwerf Piet Grouls (NL/1958) Runner-Up
Europan 02 Zaanstad Zaanwerf Ruben Picado Fernandez (E/1965), Enrique Delgado Camara (E/1966) Runner-Up
Europan 02 Zaanstad Zaanwerf Louis Becker (DK/1962), Michael Christensen (DK/1960), Peer Jeppesen (DK/1956) Runner-Up
Europan 03 Den Bosch Grobbendonck Reinier de Graaf (NL/1964), Don Murphy (IE/1965) Prize
Europan 03 Den Bosch Grobbendonck Helena Njiric (HR/1963) Prize
Europan 03 Den Bosch Grobbendonck Hugo de Clercq (NL/1958), Jurgen van der Ploeg (NL/1962), Pieter Weijnen (NL/1961) Runner-Up
Europan 03 Den Bosch Grobbendonck Arthur van den Broek (AT/1960), Monika van den Broek (AT/1958) Runner-Up
Europan 03 Dordrecht Noordendijk Tom Jefferies (GB/1963), Adrian Evans (GB/1962), Dominic Wilkinson (GB/1965) Prize
Europan 03 Dordrecht Noordendijk Andrew Taylor (GB/1962) Runner-Up
Europan 03 Groningen Circusterrein Jonathan Woodroffe (GB/1964), Christopher Moller (NZ/1961), Dominic Papa (GB/1965) Prize
Europan 03 Groningen Circusterrein Philip Ball (GB/1966), Gavin Miller (GB/1967) Runner-Up
Europan 03 Haarlem Koningstein Gary Young (GB/1956), Gabrielle Higgs (GB/1962) Prize
Europan 03 Haarlem Koningstein Arthur Collin (AU/1962) Runner-Up
Europan 04 Almelo Indiëcomplex Madeleine Maaskant (NL/1966), Victor van Velzen (NL/1957) Prize
Europan 04 Almelo Indiëcomplex Inge Bobbink (NL/1963), Ellen Monchen (NL/1966) Runner-Up
Europan 04 Amsterdam-Osdorp Montessorischool Floor Arons (NL/1968) Prize
Europan 04 Den Haag Erasmuszone Pierre Boudry (B/1966), Marjolijn Boudry (B/1965) Prize
Europan 04 Den Haag Erasmuszone Mark Linneman (NL/1962), Pieter Bannenberg (NL/1959), Kamiel Klaasse (NL/1967) Prize
Europan 04 Den Haag Erasmuszone Nicholas Boyarsky (USA/1958) Runner-Up
Europan 04 Den Haag Erasmuszone Fiona Meadows (F/1967), Frederic Nantois (F/1965) Runner-Up
Europan 04 Emmen Baander-Zuid Ira Koers (NL/1970), Jurjen Zeinstra (NL/1961), Mikel van Gelderen (NL/1963) Prize
Europan 04 Utrecht Het Ledig Erf Joost van Veen (NL/1965), Mark Perotti (NL/1959) Runner-Up
Europan 04 Utrecht Het Ledig Erf Frederik Ellens (NL/1963), Inge Breugem (NL/1964) Runner-Up
Europan 05 Almere Tussen spoor en Evenaar Siebold Nijenhuis (NL/1971), Aldo Vos (NL/1971) Prize
Europan 05 Almere Tussen spoor en Evenaar Alberto Nicolau Corbacho (E/1967) Prize
Europan 05 Almere Tussen spoor en Evenaar Jens Studer (CH/1965), Philipp Hirtler (CH/1966) Runner-Up
Europan 05 Amsterdam-Oost Polderweggebied Joost Glissenaar (NL/1965), Klaas van der Molen (NL/1966) Prize
Europan 05 Amsterdam-Oost Polderweggebied John Lonsdale (UK/1965), Maarten van den Oever (NL/1959) Runner-Up
Europan 05 Haarlemmermeer IJtochtzone Gijs Raggers (NL/1973) Prize
Europan 05 Haarlemmermeer IJtochtzone Machiel Spaan (NL/1966) Runner-Up
Europan 05 Haarlemmermeer IJtochtzone Bob Heuwekemeijer (NL/1967) Runner-Up
Europan 05 Rotterdam Kop van Zuid André Kempe (D/1968), Oliver Thill (D/1971) Prize
Europan 05 Rotterdam Kop van Zuid Roel ten Bras (NL/1964), Bart Eijking (NL/1972), Patrick-Olaf de Louwere (NL/1971) Runner-Up
Europan 06 Amsterdam-Noord Elzenhage Judith Korpershoek (NL/1963), Jan Richard Kikkert (NL/1963) Prize
Europan 06 Amsterdam-Noord Elzenhage Miguel Sánchez Hernández (MEX/1970), Gustavo Slovik Jansenson (MEX/1970), Rocio Hilgado Cepeda (RCH 1971), Franz Kroeger Claussen (RCH/1962) Runner-Up
Europan 06 Apeldoorn Veldhuis Lars Courage (NL/1968), Jan-Willem Visscher (NL/1968) Prize
Europan 06 Apeldoorn Veldhuis Luc Hegeman (NL/1967), Geert Reitsma (NL/1972), Ronald Feddes (NL/1972), Olga Russel (NL/1968) Runner-Up
Europan 06 Groningen Oosterhamrik Jesús Hernández Mayor (E/1967), Helena Casanova García (E/1967) Prize
Europan 06 Groningen Oosterhamrik Esther Stevelink (NL/1974), Arie Bergsma (NL/1971) Runner-Up
Europan 06 Hoogvliet Patrick Meijers (NL/1971), Ilse Castermans (NL/1972), Peter Knaven (NL/1969) Prize
Europan 06 Hoogvliet Aglaée Degros (B/1972), Stefan Bendiks (D/1971) Runner-Up
Europan 06 Lelystad Visarenddreef Regis Verplaetse (B/1970), Christopher Burton (GB/1973), Eddy Joaquim (P/1975) Prize
Europan 07 Amsterdam Bakemabuurt Giacomo Summa (I/1976) Prize
Europan 07 Den Haag Morgenstond-Midden Jesús Hernández Mayor (E/1967), Helena Casanova García (E/1967) Prize
Europan 07 Den Haag Morgenstond-Midden Andrew Dawes (GB/1965), Doris Zoller (D/1969) Runner-Up
Europan 07 Hengelo O kwadraat Kurt van Belle (B/1975), Patricia Medina (E/1975) Prize
Europan 07 Hengelo O kwadraat Sechmet Bötger (NL/1971) Runner-Up
Europan 07 Hengelo O kwadraat Marcel Lok (NL/1970) Runner-Up
Europan 07 Rotterdam-Zuidwijk Ilse Castermans (NL/1972), Patrick Meijers (NL/1971) Prize
Europan 08 Alkmaar Vegro-terrein René Berbee (NL/1976), Marc Holvoet (BE/1974) Prize
Europan 08 Alkmaar Vegro-terrein Jeroen Tacx (NL/1966), Gerald Lindner (NL/1966) Runner-Up
Europan 08 Dordrecht Stadshellingen Wouter van Alebeek (NL/1977), Joost van Noort (NL/1978) Prize
Europan 08 Dordrecht Stadshellingen Nicole Schnelle (DE/1972), Saxon-Lear Duckworth (GB/1980) Runner-Up
Europan 08 Enschede Mixed Salad Robert Verrijt (NL/1979), Floris Cornelisse (NL/1978) Prize
Europan 08 Haarlem Gonnetstraat Rindert Gerritsma (NL/1967) Prize
Europan 08 Haarlem Gonnetstraat Francesco Cazzola (IT/1977), Takeshi Mukai (JP/1977) Runner-Up
Europan 08 Tilburg Burgerijpad Dominique ter Beek (NL/1977), Jenny Eklund (SE/1976), Chris Luth (NL/1975) Prize
Europan 08 Tilburg Burgerijpad Stephanie Tunka (DE/1976), Falk Schneemann (DE/1976) Runner-Up
Europan 08 Zwolle Westenholte Noord Fabrice Henninger (DE/1974), Gabriel Kiderlen (DE/1976), Helga Schmid (DE/1975), Rainer Geerdes (DE/1973) Prize
Europan 09 Almere Poort Robert-Jan de Kort (NL/1979), Sander van Schaik (NL/1978), Max Cohen de Lara (NL/1979) Prize
Europan 09 Almere Poort Suzanne Ellis (NL/1977), Ieke Koning (NL/1979) Runner-Up
Europan 09 Almere Poort Jeroen Heester (NL/1972) Special Mention
Europan 09 Amsterdam Buiksloterham Auguste van Oppen (NL/1981), Marc van Asseldonk (NL/1979) Prize
Europan 09 Amsterdam Buiksloterham Beatriz Ramo López de Angulo (ES/1979) Runner-Up
Europan 09 Groningen Woonschepenhaven Nynke Rixt Jukema (NL/1979), Jasper van Zellingen (NL/1977) Prize
Europan 09 Groningen Woonschepenhaven Anita Rühle (D/1976) Special Mention
Europan 09 Nijmegen Knoop Winkelsteeg Aldo Trim (NL/1977), Sander Lap (NL/1979), Silvia Lupini (I/1975) Special Mention
Europan 10 Den Haag Nieuw Waldeck Emile Revier (NL/1979), Boris Hocks (NL/1975), Han Dijk (NL/1979) Prize
Europan 10 Den Haag Nieuw Waldeck Arjen de Groot (NL/1969) Runner-Up
Europan 10 Emmen Buitenweg Marco Galasso (IT/1978), Timur Shabaev (RU/1979) Prize
Europan 10 Emmen Buitenweg Cécilia Gross (FR/1979), René Kuiken (NL/1976), Matteo Kuijpers (NL/1979) Runner-Up
Europan 10 Emmen Buitenweg Enrique Krahe (ES/1970) Special Mention
Europan 10 Emmen Buitenweg Luciano Pablos Redondo (ES/1981), Alberto Porras Barrios (ES/1984) Special Mention
Europan 10 Maastricht Sphinxkwartier Esther Stevelink (NL/1974), Arie Bergsma (NL/1971) Prize
Europan 10 Maastricht Sphinxkwartier Ninke Happel (NL/1978), Floris Cornelisse (NL/1978) Runner-Up
Europan 10 Maastricht Sphinxkwartier Igor Kebel (SI/1970), Eriko Watanabe (JP/1974), Mika Cimolini (SI/1972) Special Mention
Europan 10 Maastricht Sphinxkwartier Kwong Kiu Wong (UK/1982), Laurenz Muller (DE/1979), Hoda Khanbani (IR/1983) Special Mention
Europan 10 Utrecht Kanaleneiland-Noord Jan Bochmann (DE/1972) Prize
Europan 10 Utrecht Kanaleneiland-Noord André Günther (DE/1977), Bart Wigger (NL/1980) Runner-Up
Europan 11 Almere DUIN Timur Shabaev (RU 1979) Prize
Europan 11 Almere DUIN Olaf Janson (NL 1980), Joost Maatkamp (NL 1980), Rens Wijnakker (NL 1984), Koen Looman (NL 1981) Runner-Up
Europan 11 Almere DUIN David Domínguez Fuster (ES 1981), Christian Sintes Midmore (ES 1980) Special Mention
Europan 11 Almere DUIN Je Ahn (UK 1983), Maria Smith (UK 1982) Special Mention
Europan 11 Amsterdam Amstel III Sara Reichwein (DE 1982) Prize
Europan 11 Amsterdam Amstel III Milena Zaklanović (NL 1973), Petar Zaklanović (NL 1972), Sarah Wolff (DE 1979), Matteo Bettoni (IT 1978), Yong Cui (CN 1983) Runner-Up
Europan 11 Amsterdam Amstel III Teemu Seppänen (FI 1980), Aleksi Niemeläinen (FI 1979), Martti Kalliala (FI 1980), Auvo Lindroos (FI 1981) Special Mention
Europan 11 Amsterdam Amstel III Corine Erades (NL 1976), Jelte Boeijenga (NL 1975), Joost Brands (NL 1976), Niels Tilanus (NL 1978) Special Mention
Europan 11 Capelle aan den IJssel De Hoven 2 Elena Chevtchenko (NL 1981), Ken Thompson (UK 1977), Andrew Kitching (UK 1983) Prize
Europan 11 Capelle aan den IJssel De Hoven 2 Michalis Ntourakos (EL 1982) Special Mention
Europan 11 Deventer Havenkwartier Erwin Schot (NL 1976), Bas Meijerman (NL 1982), Eloi Koster (NL 1973), Elmar Hammers (NL 1982) Prize
Europan 11 Deventer Havenkwartier Marieke Kums (NL 1979) Runner-Up
Europan 11 Deventer Havenkwartier J-P Wenink (NL 1978), Ferdy Holtkamp (NL 1979) Runner-Up
Europan 11 Eindhoven Potentiaal gebouw TU/e Daniel Zarhy (PL 1980) Prize
Europan 11 Eindhoven Potentiaal gebouw TU/e Tibor Kis (NL 1980), Floris van den Biggelaar (NL 1982) Runner-Up
Europan 11 Eindhoven Potentiaal gebouw TU/e Alessandro Gess (DE 1983), Matthieu Hackenheimer (FR 1986), Wulf Böer (DE 1984) Special Mention
Europan 11 Leeuwarden Kanaalzone Francisco Javier Castellano Pulido (ES 1975), Tomás Garcia Piriz (ES 1978), Luis Miguel Ruiz Avilés (ES 1985), Paloma Baquero Masats (ES 1984), Juan Antonio Serrano Garcia (ES 1983) Prize
Europan 11 Leeuwarden Kanaalzone Alina Lippiello (IT 1972), Leonardo Zuccaro Marchi (IT 1983) Runner-Up
Europan 11 Leeuwarden Kanaalzone Mateusz Adamczyk (PL 1981) Special Mention